úvodní » Aktuality » Barmanský kurz na GSOŠ Podbořany


Barmanský kurz na GSOŠ Podbořany

14.05.2018

Gymnázium a Střední odborná škola v Podbořanech pořádala pro své žáky studijního oboru Gastronomie a učebního oboru Kuchař – číšník v dubnu 2018 základní barmanský kurz. Zájemci byli připravováni celý týden intenzivní formou pro vykonávání profese barman – nápojář specialista. Přednášel zkušený lektor pan Zdeněk Javorský, exprezident České barmanské asociace.

Samotná výuka navazuje na školní osnovy. Je rozšířena o poznání speciálního barmanského inventáře, jeho používání, o znalosti technického vybavení optimálního baru, jeho provoz a bezpečnou údržbu. Velký důraz je kladen na poznání surovin a práci s nimi. Žáci se učili dekorovat hotové výrobky (koktejly) vhodným ovocem a zeleninou.

Při praktickém nácviku výroby míšených nápojů si žáci ověřili své dovednosti. Velmi oblíbené jsou jakostní rozbory vzhledu, vůní a chutí vyrobených drinků.  Systém opakování jednotlivých úkonů, včetně ochutnávek, směruje žáky k základnímu faktu.  Uznávaný barman je velmi zručný, vzdělaný, tvůrčí řemeslník, vytvářející nápojové kompozice z jedinečných surovin,  ve  vysoké kvalitě, s lehkostí, taktem a šarmem své osobnosti.

Letošní závěrečná praktická zkouška kopírovala denní práci barmana. Přijetí hosta, jeho objednávka pomocí vlastnoručně zhotoveného koktejlového lístku, příprava pracoviště, výroba objednaného míšeného nápoje, servis, úklid a předání pracoviště lektorovi kurzu. Hosty tvořili učitelé školy a rodiče žáků.

Slavnostní předání osvědčení s certifikací MŠMT provedl ředitel školy Ing. Bc, Jiří Marhold společně s paní Evou Pospíšilovou, vyučující odborné předměty. Oba vyjádřili velké uspokojení nad pracovním nasazením všech žáků, s předvedenými znalostmi a dovednostmi. Nejlepším předali drobné dárky.

Shake well! Nejen ve škole, v učebně přeměněné na funkční bar, ale především na pracovištích, v denním životě. 

Zdeněk Javorský

 č.1
 č.2
 č.3
 č.4
 č.5
 č.6

»zpět do archivu novinek

[Přeskočit navigaci]

Certifikát mobility v odborném vzdělávání

Gymnázium a Střední odborná škola v  Podbořanech je dlouholetým a úspěšným předkladatelem projektů...

Detail

Odborné stáže ERASMUS+

  • Zájemci o odbornou stáž v zahraničí (Polsko, Slovensko) ve školním roce 2018/2019 se mohou zaregistrovat vyplněním: FORMULÁŘE

Detail

Partnerské školy

 Škola spolupracuje v rámci projektu ERASMUS+ s těmito školami

Detail

Odběr novinek