úvodní » Aktuality » Chmelová brigáda


Chmelová brigáda

14.05.2018

Dne 23. dubna 2018 vyrazilo 40 odvážných dobrovolníků z GSOŠ Podbořany  na chmelovou brigádu do Zemědělské společnosti Blšany. Proč odvážných? Protože to tentokrát byla akce dobrovolná a všichni přihlášení prezentovali, že se fyzické práce nebojí. A taky se nebojí odloučení od rodinného krbu, či maminčiny kuchyně. Je pravda, že se hlásilo ještě pár odvážlivců navíc, ale těm nebyla povolená účast zejména kvůli špatným výsledkům v chování ve škole, nebo špatným učebním výsledkům.

Naším úkolem bylo tzv. drátkování, tzn. natahování a zapichování drátků, po kterých pak bude chmel „šplhat“ nahoru. Nebyla to lehká práce, zejména kvůli tomu, že dlouho nepršelo, zem byla suchá
a tvrdá a na zapichování drátků do země potřebovali kluci podstatně větší sílu než obvykle.

Polovinu výpravy tvořili žáci prvních ročníků, kteří se chmelové brigády účastnili poprvé, a tak měli ze začátku více problémů, než starší kolegové. Byl to nakonec ale žák prvního ročníku Tomáš Pšenička (1.EO), který měl nejlepší průměrné výkony na den a to 844 drátků. O jeho výjimečném nasazení svědčí skutečnost, že druhý v pořadí Jiří Ernest (2.ZO) zvládl průměrně 704 drátků denně. Třetí Dominik Mrkvička (2.ZO) měl průměrný denní výkon 664 drátků. Ještě další 3 borci se dostali nad hodnotu 600 drátků denně, a to v pořadí Petr Kelich (1.EO) 647, Eduard Pomahač (2.ZO) 646 a Zdeněk Lhotský (1.AU) 602. Celkový průměr naši výpravy byl 503 drátků denně na osobu. Nebyl tedy vysoký, ale vzhledem k podmínkám, které na chmelnicích panovaly, lze celkově konstatovat, že naši brigádníci podali slušný pracovní výkon.

Brigádnici byli rozdělení na skupiny a každá skupina měla svého vedoucího, který zaznamenával členům své skupiny jejích denní výkony. Ještě před večerkou, okolo 21:30 bylo denně provedeno vyhodnocení denních výkonů za účasti pedagogického dozoru a vedoucích pracovních skupin. Občas se zapsané výkony rozcházely, ale vždy jenom o pár drátků, a tak se dalo vše do pořádku. Zároveň byla denně vyhodnocována nejlepší pracovní skupina, která jako večerní odměnu dostala „štangli Vysočiny“ a 20 rohlíků k tomu.  Možná to nebyl nejlepší nápad, protože vítězná skupina se večer přejedla a další den byly její výkony o něco slabší. Zato se ale každý den našla další skupina, která zaútočila na večerní odměnu a své výkony v ten den podstatně zvedla.   

Ubytovaní jsme byli na brigádnické ubytovně v Soběchlebech. Každý den začínal v 6:15 hod. budíčkem. Po budíčku proběhla ranní hygiena, a potom nás čekala snídaně. V 7:00 už se velelo k odchodu na chmelnice. Po večeři v 18:00 měli brigádnici do 21:00 osobní volno. Po 21:00 už museli být všichni zpět na ubytovně, vykonat večerní hygienu a ve 22:00 byla vyhlášená večerka. Trvalo ale i půl hodiny a někdy i více, než byl na všech pokojích klid. Kluci si měli po náročném dnu co vyprávět. A kdo měl zájem, mohl se v čase od 20:30 dívat na večerní film, který se promítal pomoci dataprojektoru. Promítalo se to, co si zájemci sami vybrali. A ráno se šlo opět na chmelnice.

Většina kluků si určitě brigádu zopakuje i příští rok. Přidají se další „stateční“?

Ing. Marek Kalanin

 č.1
 č.2

»zpět do archivu novinek

[Přeskočit navigaci]

Certifikát mobility v odborném vzdělávání

Gymnázium a Střední odborná škola v  Podbořanech je dlouholetým a úspěšným předkladatelem projektů...

Detail

Odborné stáže ERASMUS+

  • Zájemci o odbornou stáž v zahraničí (Polsko, Slovensko) ve školním roce 2018/2019 se mohou zaregistrovat vyplněním: FORMULÁŘE

Detail

Partnerské školy

 Škola spolupracuje v rámci projektu ERASMUS+ s těmito školami

Detail

Odběr novinek