úvodní » Aktuality » ELEKTRIKÁŘI NA VELETRHU AMPER 2018


ELEKTRIKÁŘI NA VELETRHU AMPER 2018

03.04.2018

Dne 23. března 2018 zavítali žáci naši školy GSOŠ Podbořany, v oborech elektrotechnik-mechatronik a elektrikář, na 28. Mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení AMPER 2018 na výstavišti v Brně. Jako obvykle, i tentokrát byla doprava zabezpečená školními mikrobusy. Vyráželo se brzy ráno, už v šest hodin. A bylo to pro pedagogický dozor překvapení, že nikdo tak brzy ráno nechyběl. Prostě žáci se na výstavu těšili.

Odborný garant akce, učitel odborného výcviku p. Zdeněk Pokorný předem domluvil naši návštěvu u 3 firem, kde nás očekávali a připravili pro nás odborný výklad s ukázkami. Jako první jsme navštívili stánek firmy Kopos z Kolína, specializující se na elektroinstalační materiály. Naši žáci zde získali cenné informace o stálých produktech firmy, jako jsou systémy do zateplení, elektroinstalační krabice, lišty, trubky, kabelové nosné systémy nebo systémy se zachováním funkčnosti při požáru. U stánku nás přivítal obchodní zástupce firmy p. Zuzaňák, který je pověřen spolupraci se školami v rámci celé ČR. Těchto škol je 55 a my už jsme jednou z nich. Je předpoklad, že ještě tento rok k nám zavítá p. Zuzaňák s odbornou přednáškou v oblasti elektroinstalačních materiálů a že se taky dohodneme na rozumné ceně pro nákup tohoto materiálu k zabezpečení kvalitního odborného výcviku.

Nejvíce času jsme strávili u stánků firmy ABB se sídlem české sekce v Praze, ale pracovišti různě po České republice. ABB má 4 divize a my jsme navštívili stánky 2 z nich. První byla divize „Elektrotechnické výrobky“, zaobírající se technologiemi pro celý řetězec energetiky od rozvoden po místa konečné spotřeby, zajišťující bezpečnější a spolehlivější dodávky elektrické energie. Dále nabízí širokou škálu digitálních a propojených inovativních výrobků a systémů nízkého a vysokého napětí včetně infrastruktury pro e-mobilitu, solárních invertorů, modulárních rozvoden, výrobků distribuční automatizace, ochran a vypínačů, domovního elektroinstalačního materiálu, rozvaděčů, rozvodnicových skříní, kabeláže, senzorů a výrobků pro řízení a kontrolu. Jako zajímavost je fakt, že ABB je největší světový dodavatel průmyslových elektrických motorů a frekvenčních měničů.

 Další zastávkou u této firmy byla divize „Robotika a pohony“. Tato divize řeší problematiku výrobků, systémů a služeb pro optimalizaci produktivity průmyslových procesů. Mezi řešení patří konstrukce na klíč, řídicí systémy, přístroje pro měření a regulaci, servisní služby v průběhu celého životního cyklu, externí údržba a výrobky pro konkrétní průmyslová odvětví (např. elektrické pohony lodí, těžní stroje, turbodmychadla, měřicí rámy a systémy řízení kvality pro papírenský průmysl). Zajímavý fakt je, že jako první na světě dodala společnost ABB elektrické vedení z pobřeží na těžební plošinu na moři. Nutno říci, že ABB řešení pro řízení výroby získalona tomto mezinárodním veletrhuocenění Zlatý AMPER 2018. I s touto firmou jsme předběžně domluvili návštěvu spojenou se školením.

Ještě v tomto roce máme v plánu návštěvu Science centra iQLANDIA v Liberci. A když už pojedeme do Liberce, tak jsme domluveni i na návštěvě firmy JABLOTRON se sídlem v Jablonci nad Nisou, kde byla naše třetí zastávka na veletrhu v Brně. Firemní motto zní „Zabezpečíme vše, na čem Vám záleží“. A žáci zjistili, že firma je skutečně schopná zabezpečit všechno. Od malého nemluvněte se systémem chůvičky, až po velké stavby typu mrakodrapů. Jinak tato firma není pro naši školu neznáma. S firmou už spolupracuje p. učitel Jiří Otipka a několik žáků už dovedl k získání licence pro instalací bezpečnostních zařízení od této firmy. A tak spolupráce s Jablotronem je pro naši školu perspektivní a doufáme, že bude mít od vedení školy i nadále zelenou.

Ale zlatou medaili od našich žáků jednoznačně získal doprovodný program AMPER MOTION. Pro návštěvníky velice atraktivní přehlídka nejnovějších elektrických a hybridních dopravních prostředků a nejmodernějších infrastrukturních zařízení pro elektromobily. A nejvíce se líbili vozidla TESLA S a TESLA X. Po zhlédnutí těchto vozidel jsme se tak spokojeně mohli vypravit zpět do naší reality směr Podbořany.

Ing. Marek Kalanin

01
02
03

»zpět do archivu novinek

[Přeskočit navigaci]

Certifikát mobility v odborném vzdělávání

Gymnázium a Střední odborná škola v  Podbořanech je dlouholetým a úspěšným předkladatelem projektů...

Detail

Odborné stáže ERASMUS+

  • Zájemci o odbornou stáž v zahraničí (Polsko, Slovensko) ve školním roce 2018/2019 se mohou zaregistrovat vyplněním: FORMULÁŘE

Detail

Partnerské školy

 Škola spolupracuje v rámci projektu ERASMUS+ s těmito školami

Detail

Odběr novinek