úvodní » Aktuality » Kounovské kamenné řady


Kounovské kamenné řady

01.11.2018

Kounovské kamenné řady v Přírodním parku Džbán snad byly kdysi pravěkou observatoří, kultovním místem druidů, jednoduchými políčky? Ať si každý pod tímto záhadným místem představí cokoliv, jedno je jisté – dýchne na něj opravdu dávná minulost! Svědci tisíců let, tajemní a strážící – to jsou proslulé kamenné řady v čele s největšími kameny Pegasem a Gibonem.

Navštívili jsme toto místo v rámci historické exkurze se studenty podbořanského gymnázia 24. října 2018. Na chvíli ustal déšť, ani stromy se neohýbaly v náporu větru a pod nohama šustilo listí. Před výšlapem za mytickým místem jsme navštívili muzeum v obci Kounov věnované nejen místní zvláštnosti, ale i vesnici či kapli sv. Vojtěcha u kamenných řad.

Když jsme opustili přírodní chrám, přesunuli jsme se do středověku, kdy se lidé s Bohem už nesetkávali pod širým nebem. Naším dalším zastavením byl poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Dolním Ročově.  Monumentální barokní kostel s klášterem, který byl založen koncem 14. století a na jehož přestavbě se podílel Jan Blažej Santini a zejména dnešní barokní podobu mu předurčil slavný stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer, ochraňuje gotickou Področovskou Madonu s Ježíškem, které je připisováno mnoho zázraků. Viděli jsme emotivní barokní fresky, sochy světců a velkolepou výzdobu, což jsou základní znaky tohoto uměleckého slohu. Doufáme, že tyto „obrazy“ studentům doplní znalosti ze školy. Měli jsme možnost poslechnout si místní varhany a dozvědět se něco nejen o nich, ale též o historii rodu Kolowratů, zakladatelů kláštera, i samotného kostela. Celý den byl plný jedinečných zážitků.

(Mgr. R. Havrdová, Ing. V. V. Pour)

 č.1
 č.2

»zpět do archivu novinek

[Přeskočit navigaci]

Certifikát mobility v odborném vzdělávání

Gymnázium a Střední odborná škola v  Podbořanech je dlouholetým a úspěšným předkladatelem projektů...

Detail

Odborné stáže ERASMUS+

  • Zájemci o odbornou stáž v zahraničí (Polsko, Slovensko) ve školním roce 2018/2019 se mohou zaregistrovat vyplněním: FORMULÁŘE

Detail

Partnerské školy

 Škola spolupracuje v rámci projektu ERASMUS+ s těmito školami

Detail

Odběr novinek