úvodní » Aktuality » Opera Rusalka


Opera Rusalka

04.12.2018

Již několik týdnů se těšili žáci nižšího stupně podbořanského gymnázia na to, že uvidí naživo operní představení. Zájem byl veliký, takže kdo dřív projevil zájem, měl místo jisté. V podvečer 26. listopadu vyjel za kultuním zážitkem z Podbořan plný autobus žáků primy, sekundy, tercie a kvarty. Jeli jsme na klasickou operu Rusalka, kterou napsal Antonín Dvořák na libreto Jaroslava Kvapila. 
 
Ještě před představením jsme si prohlédli zázemí Hudebního divadla Karlín, kde operu uvedli umělci opery Národního divadla. Romantická pohádka o třech dějství nabídla celou řadu krásných okamžiků – od proslulé árie Měsíčku na nebi hlubokém v podání Rusalky, árie prince Vidino divná, přesladká či Vodníka Celý svět ti nedá. Skvělý výkon předvedla Ježibaba ve ztvárnění mezzosopranistky Andrey Kalivodové. Nastudování se chopil pohádkový režisér Zdeněk Troška a nezklamal. Naopak, opera byla v klasickém romanticko-pohádkovém provedení, kde zejména zaujala zámecká polonéza se skvostnými kostými i kulisami. Celým dějem provázel i videopodklad za scénou, který skvěle doplnil jeviště a děj tak, že se divák cítil jakoby byl přímo v lese, na zámku či v doupěti Ježibaby. 
 
Žáci se po celou dobu představení chovali způsobile, dokonce vzorněji, než někteří dospělí posluchači. Pro některé to byla vůbec první opera, kterou mohli vidět a slyšet. Věříme, že jim zážitek z naší asi nejslavnější světové opery přiblížil klasickou hudbu tím nejlepším možným způsobem.
 č.1

»zpět do archivu novinek

[Přeskočit navigaci]

Certifikát mobility v odborném vzdělávání

Gymnázium a Střední odborná škola v  Podbořanech je dlouholetým a úspěšným předkladatelem projektů...

Detail

Odborné stáže ERASMUS+

  • Zájemci o odbornou stáž v zahraničí (Polsko, Slovensko) ve školním roce 2018/2019 se mohou zaregistrovat vyplněním: FORMULÁŘE

Detail

Partnerské školy

 Škola spolupracuje v rámci projektu ERASMUS+ s těmito školami

Detail

Odběr novinek