úvodní » Aktuality » Zahrada smíření Luboše Hrušky


Zahrada smíření Luboše Hrušky

09.10.2018

Díky laskavému pozvání chomutovského gymnázia se dnes podbořanští kvartáni mohli vydat do Plzně na tři vzpomínková místa. 
Památník obětem zla: Luboš Hruška zahradu na periferii města budoval několik desetiletí, začal roku 1960 po svém propuštění z Bytízu. Koncipoval ji jako místo smíření, každodenní dřina prý pomáhala i jemu najít sílu odpustit. Ale:
"Nikdy nezapomeňte na to, co dovedl udělat člověk člověku, Čech Čechovi, bratr bratrovi..."
Velká synagoga v Plzni: Po budapešťské druhá největší v Evropě, po jeruzalémské a budapešťské třetí největší na světě. Slavnostně otevřena r. 1893. V lednu 1942 bylo třemi transporty nacisty deportováno do Terezína 2605 židů z Plzně. Synagoga posloužila jako sklad nábytku deportovaných a později jako pracovní dílna, ve které se šily německé uniformy.
Po válce se z koncentračních táborů vrátilo 204 židů, kteří většinou v Plzni nezůstali, ale emigrovali do Izraele nebo USA.
Stará synagoga: skrytá ve vnitrobloku domů, blízko Smetanových sadů. Studenti Gymnázia na Mikulášském náměstí se svojí učitelkou Monikou Stehlíkovou před časem pátrali po osudech židovských studentů své školy. Kromě knih jim věnovali kameny se jmény, vyskládané jsou v prostoru vedle synagogy.

 č.1
 č.2

»zpět do archivu novinek

[Přeskočit navigaci]

Certifikát mobility v odborném vzdělávání

Gymnázium a Střední odborná škola v  Podbořanech je dlouholetým a úspěšným předkladatelem projektů...

Detail

Odborné stáže ERASMUS+

  • Zájemci o odbornou stáž v zahraničí (Polsko, Slovensko) ve školním roce 2018/2019 se mohou zaregistrovat vyplněním: FORMULÁŘE

Detail

Partnerské školy

 Škola spolupracuje v rámci projektu ERASMUS+ s těmito školami

Detail

Odběr novinek