Brno - Lednice - Valtice

V pátek, 10. září 2021, se třídy sexta, septima a vybraní žáci z kvarty, kvinty a oktávy vrátili z několikadenní exkurze na Moravě.

Studenti během exkurze navštívili významné průmyslové závody s chemickým a potravinářským zaměřením v Brně, výzkumný ústav Masarykovy univerzity a Střední vinařskou školu Valtice.

Hned v den příjezdu navštívili výrobnu společnosti Aromatica CZ, s r.o., která se zabývá výrobou přírodních kosmetických produktů a doplňků stravy. Zde si sami mohli vyzkoušet výrobu gelu na akné či pleťového oleje a vyrobené vzorky odvézt jako suvenýr.

Ve středu zavítali do pivovaru Starobrno, kde absolvovali komentovanou prohlídku výrobní linky a stáčírny piva.

Ve čtvrtek byl pro naše studenty připraven zajímavý a velmi přínosný program v moderní budově Campusu MU Brno – konkrétně na RECETOXu (Výzkumný ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity), v rámci kterého se zúčastnili dvou přednášek („Ovlivňuje televize naši inteligenci?“ – R. Jílková, „Znečištění vod – aktuální problémy, nové znečišťující látky“ – B. Vrana) a navštívili i některé tamní laboratoře.

V pátek před odjezdem podnikli studenti ještě prohlídku objektů Střední vinařské školy Valtice, během které se seznámili s vyučovanými obory, péčí o vinohrady a dozvěděli se mnoho zajímavostí o výrobě moštů, destilátů a vín.

Mimo tyto exkurze byl pro studenty připraven naučněpoznávací program v podobě prohlídek města Brna, návštěv historických památek (hrad Špilberk, zámek Lednice a minaretu v zámeckém parku) atd.

V první části exkurze (od úterý do čtvrtka) byli všichni ubytováni v krásném hotelu v centru Brna. Následně jsme se na jednu noc přemístili na ubytovací zařízení Střední vinařské školy. Po celou dobu měli studenti k dispozici veškerý komfort, a i o stravu bylo vždy dobře postaráno.

Celá exkurze se neobešla bez bohatého nákupu suvenýrů a produktů z navštívených míst. Studenti se těšili zejména na nákup místních vín a burčáku, samozřejmě aby potěšili své drahé rodiče.

Velký dík za takovou příležitost a bohatý program náleží paní učitelce Blance Haišmanové a Jaroslavě Suchomelové, bez kterých by se tato akce neobešla.

Exkurze se uskutečnila ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou v rámci projektu Podpora polytechnického vzdělávání.

Dominik Hotový, oktáva

… a několik dalších recenzí:

„Na tuhle exkurzi jsem se moc těšila. Hlavně jsem se konečně dozvěděla, jak se vyrábí víno. Užila jsem si moravskou atmosféru. Krásně strávenej čas se správnými lidmi“ (Sandra, septima)

„Exkurze byla lepší, než jsem čekala. Nejvíce se mi líbila prohlídka Lednice a zámecký skleník. Ubytování na hotelu bylo taky moc super. Celému výletu bych dala 11/10.“ (Míša, sexta)

„Exkurze byla skvělá, 4 dny se skvělými lidmi a učiteli. Exkurze do Starobrna a Valtice byly nejlepší. Chtěl bych ještě takovou exkurzi.“ (Mykola, kvinta)

„Líbily se mi chemické prohlídky i procházení památek. Na památky a zvlášť na zámek Lednice bylo hodně málo času. Také se mi líbila příjemná a přátelská atmosféra. Rád bych se zúčastnil další exkurze, klidně i na týden.“ (Vojta, kvinta)

„Exkurze byla strašně super a určitě bych zase jela! Atmosféra super. Všichni byli přátelští. Nejvíc se mi líbila Lednice, bylo to strašně hezký. (Lenka, sexta)

„Nejvíce se mi líbily degustace, večerní hraní karet a exkurze byly také moc fajn, jako v prostřenu dala bych tomu 10/10.“ (Anička, sexta)

„Celá exkurze by nebyla taková, jaká byla, kdyby nebylo všech těch lidí, co tam s námi byli. Tím nemyslím jen spolužáky, ale i paní učitelky, průvodkyně, majitele firem a podniků, kde jsme byli a mnoho dalších lidí. Děkuji za tu možnost, že jsem mohl jet a těším se na další exkurze.“ (Erik, septima)

… já jen dodám, že jsem ráda, že jsme mohli tuto dlouho plánovanou a kvůli epidemiologické situaci odkládanou exkurzi konečně zrealizovat. Byly to čtyři dny bohatě naplněné nevšedními zážitky, spoustou nových poznatků a zajímavostí. Byly to dny naprosto bezproblémové a za to všem studentům patří velký dík. Všude se nám dostalo pochvaly za slušné chování, proto jsme odjížděly s pocitem hrdosti na naše gymnazisty. (B. Haišmanová, J. Suchomelová)