Plzeň - za tajemstvím bublinek

Ve dnech 16. a 17. června jsme v tomto letošním školním roce završili sérii výjezdů, které jsme pro žáky organizovali v rámci podpory polytechnického vzdělávání ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Ústeckého kraje.

Tentokrát jsme zamířili do Plzeňského kraje, abychom odhalili tajemství výroby nejznámějších českých moků, a sice piva a sektu. Návštěvou Pilsner Urquell jsme si zopakovali znalosti, které jsme získali na podzim při exkurzi do pivovaru Starobrno, nicméně pochopili jsme unikátnost plzeňského piva, prošli se částí sklepů, viděli zde ležácké sudy i historickou „lednici“ na ukládání ledu pro chlazení piva během roku, probudili smysly v expozici základních surovin.

Velmi zajímavá pro nás byla exkurze do Bohemia Sekt ve Starém Plzenci, výrobce nejznámějších českých šumivých vín. Skvělí průvodci nám poutavě převyprávěli příběh výroby sektu, obohatili jej vlastními zážitky a zkušenostmi. Dozvěděli jsme se rozdíl mezi klasickou a charmatovou metodou výroby, viděli jsme největší tank na cuvée, do kterého se vejde přes milion lahví, připomněli si rizikové vlastnosti oxidu uhličitého. Prohlídku jsme zakončili velmi atraktivně, degustací, nezletilí samozřejmě ochutnávali nealkoholické vzorky. Kromě smyslových zážitků jsme si odnesli i praktické informace o tom, jak správně otevírat sekt nebo v kombinaci s čím jej podávat.

Jiným typem zážitku byla páteční návštěva NTC – univerzitního výzkumného centra Západočeské univerzity v Plzni. Zde si žáci vyslechli velmi zajímavou přednášku o vývoji virtuálních modelů lidského těla, které jsou aplikovány především v oblasti bezpečnosti v dopravě (crash testy, vývoj ochranných prvků, analýzy nehod). Dále formou interaktivního workshopu vyzkoušeli funkci termokamer, uvědomili si řadu dějů spojených s tepelnou změnou. Díky experimentálním ukázkám se seznámili s řadou fyzikálních jevů (Heronova turbína, alternativní zdroje energie). Dále se studenti seznámili s principy fungování a ukázkami využití optického a elektronového mikroskopu, rentgenové difrakce, infračerveným a fotoelektronovým emisním spektrometrem a viděli atraktivní pokusy s kapalným dusíkem.

Exkurzí jsme si opět ověřili obrovský význam rozvoje technických oborů, jejichž aplikace zasahují do všech oblastí každodenního života. Dva dny v Plzni nám rychle utekly, užili jsme si je na maximum a věřím, že celá akce se žákům líbila a měla smysl. Studenty bych chtěla velmi pochválit za slušnost a bezvadné chování během celé exkurze a poděkovat jim. Je příjemné pociťovat hrdost na své žáky.