Chempark Litvínov Záluží

Další akcí v rámci projektu „Podpora polytechnického vzdělávání a gramotnosti v Ústeckém kraji“ byla dnešní exkurze studentů vyššího gymnázia do Chemparku v Záluží u Litvínova.
Po příjezdu jsme všichni dostali ochranný oděv, obuv, přilby a brýle a poté jsme vyrazili na stanoviště. Rozděleni do čtyř skupin jsme postupně absolvovali několik aktivit – návštěvu petrochemických laboratoří s nejmodernějším přístrojovým vybavením k analýze látek a testům vlastností polymerů, které se v Záluží vyrábí, laboratoře hygieny práce, v tréninkovém centru jsme si v rámci lekce o první pomoci vyzkoušeli resuscitaci či zástavu krvácení. Největší úspěch však mělo stanoviště, kde jsme absolvovali vybrané lekce pro školení operátorů v chemické výrobě (zdolávání požáru, únik plynu, …) zaměřené na bezpečnost práce na školících modulech pro virtuální realitu. Pro mnohé z nás to byl silný zážitek a rozhodně zajímavá zkušenost. V univerzitním centru jsme pak byli seznámeni s programem Nadace Unipetrol a možnostmi vysokoškolského studia přímo v areálu Chemparku.

Věřím, že si dnešní akcí studenti rozšířili své obzory, poznali alespoň část nejvýznamnějšího zpracovatele ropy a výrobce rafinérských a petrochemických produktů (Orlen Unipetrol) a třeba se namotivovali ke studiu technických oborů.