Den s vůní chmele podruhé

Již podruhé navštívili studenti gymnázia (především ti se zájmem o chemii) Chmelařský institut, s r. o., Žatec. Spolupráci s touto firmou jsme navázali v rámci projektu Podpora polytechnického vzdělávání a gramotností v Ústeckém kraji a již v loňském roce jsme společně realizovali část naplánovaného programu. V rámci dnešního setkání si žáci připomněli teoretické znalosti o rostlině, množení, pěstování a šlechtění chmele, dozvěděli se informace o chmelových produktech a jejich využití. Především si ale ve skupinkách vyzkoušeli řadu praktických úloh – prováděli mechanický rozbor chmelových hlávek, počítali a vážili semínka, vřeténka a listeny chmelové hlávky, extrahovali chlorofyl z listů chmele, měřili pH roztoků, např.  výluhu z chmelniční půdy, dále ve spektrofotometru stanovovali hořkost piva, mikroskopicky určovali přítomnost plísní ve vzorku. Všichni jsme si dnešní den moc užili, nikdo se nenudil a studenti si kromě nových znalostí a zkušeností odvezli i pozornost firmy v podobě dárkových předmětů.

Chtěli bychom tímto poděkovat Ing. Vladimíru Nesvadbovi, Ph.D. za skvělou organizaci celé akce a všem milým pracovnicím ChI Žatec za přípravu programu a vedení na jednotlivých stanovištích.